Mobil na tábor ANO nebo NE

Blíží se doba letních prázdnin a s ní i tábor či soustředění, na které jste se rozhodli poslat s námi Vaše dítě. Děti se zpravidla těší na nová dobrodružství, na chvíle se svými či s novými kamarády. Stejně tak Vy možná již plánujete, jak využijete čas, který strávíte bez svých ratolestí. Otázkou však často zůstává, zda dítěti na tábor přibalit mobil či nikoliv.
Je jasné, že v současné době jsou mobilní telefony naprosto běžná součást života. Je však opravdu nutné, aby ho děti měly i na táborech? Právě na tuto otázku bychom se Vám chtěli pokusit pomoci najít odpověď.

Táborová pravidla (táborový řád)

Každý tábor má svá pravidla, která by měla být dodržována. Rodiče by se s nimi měli seznámit ještě předtím, než své potomky na akci přihlásí, aby pak nebyli překvapeni. Náš táborový řád mobily na táborech nedoporučuje. Podle samotných vedoucích táborů hlavně proto, že mobilní telefony často narušují průběh tábora. Děti je totiž v některých případech využívají k tomu, aby si svým rodičům postěžovaly kvůli každé maličkosti, řešily s nimi záležitosti, které by měly probrat spíše s vedoucími a podobně. Navíc telefonování s rodiči může vyvolat ještě větší stýskání a také různá zbytečná nedorozumění. Pokud zvažujete, zda mobilní telefon svému dítěti dát či nikoliv, je důležité posoudit všechna pro a proti:

Jestliže se rozhodnete, že mobil není nezbytně nutný a dítě na tábor vyrazí bez něj, pak vězte, že to má své klady:

·         Dítě si zvykne na to, že se dá žít i bez mobilu.

·         Rodiče si zvyknou, že nemusí být se svým potomkem v neustálém kontaktu.

·         Táborník se naučí řešit věci sám, popřípadě za pomoci vedoucích.

·         Dají se psát pohledy a dopisy, což je rozhodně zajímavé zpestření vzájemné komunikace. Z našich zkušeností doporučujeme raději psát dětem častěji dopisy, než telefonické hovory. Dopisy patří ke koloritu tábora a zůstanou dětem jako vzpomínka, na rozdíl od telefonických hovorů.

·         Pokud potřebujete vyřešit nějaký problém, využijte čísla hlavního vedoucího, uvedeného na informacích o táboře.

·         Pokud by se na táboře vyskytl problém, věřte, že budete včas informováni.

Pokud se, ale rozhodnete dítěti dát mobil s sebou, pak prosím vezměte na vědomí:

·         Táborový řád zakazuje používání mobilních telefonů (tabletů a jiných podobných zařízení) v průběhu denního programu. Dětem bude umožněno používat telefon v době poledního klidu (přibližně 13:00 – 14:30), dle režimů jednotlivých táborů.

·         Dítě nesmí z bezpečnostních důvodů mobil samo nabíjet. Tímto předcházíme možným rizikům při manipulaci dětí s elektrospotřebiči.

·         Dítě bude mít možnost mobil uložit do úschovny (zabezpečené místo). Mobil i nabíječku, prosíme, označte jménem dítěte.

·         Doporučujeme - neposílejte neustále SMS s příkazy, dotazy a podobně.

·         Dítěti nevolejte, počkejte, až se ozve samo (když se neozývá, neznamená to, že by se mu něco stalo, ale že prostě nemá čas – zpravidla platí: „Žádná zpráva, dobrá zpráva.“)

·         Domluvte se s dítětem na používání mobilu (používat jen tehdy, když povolí vedoucí, respektive když dítě nenarušuje průběh tábora, žádné hry atd.)

·         Uvědomte si, že ne vše, co dítě do telefonu říká je přesně tak – tím neříkáme, že lže, prostě to jen v danou chvíli vidí horší než to ve skutečnosti je. Stejně tak nebuďte příliš smutní z toho, že večer pláče do telefonu, že se mu stýská a chce domů – sice to rve srdce, ale ráno je vše zpravidla zase v pořádku a dítě se těší na nové zážitky.

·         Dopředu se smiřte s tím, že dítě volá často ve chvílích, kdy je naštvané, je mu smutno, má nějaký momentální problém a podobně. V těchto případech jsou pro rodiče mobily spíše za trest – neví totiž, co se ve skutečnosti děje, zda má pro dítě okamžitě přijet….

·         Některé (samozřejmě ne všechny) informace je proto třeba brát s rezervou, jiné naopak můžete/měli byste řešit s vedoucím tábora.

·         Je třeba počítat s tím, že mobil je cennost, za kterou vedoucí tábora neručí. Na táboře se může rozbít či ztratit.
 

Pokud se nám povedlo pomoci Vám v rozhodování, zda dítěti dáte či nedáte na tábor mobil, splnily tyto řádky svůj účel. V případě, že ještě stále váháte, doporučujeme přijít přímo na DDM. Zde můžete své pochybnosti probrat přímo s pedagogy DDM Bohumín, kteří Vám rádi poradí.

Přejeme Vašim dětem mnoho nezapomenutelných zážitků na zvoleném táboře a Vám mnoho klidných chvil.

 

 


Kontakt

DDM Bohumín, p.o.

Janáčkova 715
Bohumín
73581


www.ddmbohumin.cz
info@ddmbohumin.cz